Draga SlovenijaDraga Slovenija

Občina Komenda v številkah

Komenda, fotografija
Fotografija: Wikimedia Commons.

V Komendi živi 6800 prebivalcev (1. 1. 2026) na 24 km², torej 283 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 40,7 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 36 (5,3 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).

Število prebivalcev
6800
stanje 1. 1. 2026
Površina
24km²
površina občine
Gostota naseljenosti
283/km²
Slovenija: 105
Povprečna starost
40,7let
Slovenija: 44,6
Povprečna mesečna neto plača
1611
Slovenija: 1602 €
Število podjetij
870
leto 2024

O občini Komenda

Občina Komenda je ena od občin v Republiki Sloveniji s 6.761 prebivalci (2025) in s središčem v Komendi. Največje naselje v občini so Moste pri Komendi, Poslovna cona Žeje pri Komendi pa je naselje brez stalnih prebivalcev. Ustanovljena je bila 1994 z izločitvijo iz takratne Občine Kamnik. Prebivalstvo v novejšem obdobju močno narašča.

Prebivalstvo

Število prebivalcev po letihŠtevilo prebivalcev 2019: 6268, 2026: 6800.6200640066006800Komenda
20192020202120222023202420252026

Število prebivalcev 2019: 6268, 2026: 6800.

KazalnikKomendaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število prebivalcev68002.135.1071. 1. 2026
Moški34571.074.6301. 1. 2026
Ženske33431.060.4771. 1. 2026
Površina24 km²20.271 km²1. 1. 2026
Gostota naseljenosti283 /km²105 /km²1. 1. 2026
Povprečna starost40,744,61. 1. 2026
Indeks staranja93,2158,61. 1. 2026
Delež mlajših od 15 let17,8 %14,2 %1. 1. 2026
Delež starejših od 65 let16,5 %22,5 %1. 1. 2026
Delež tujih državljanov8,4 %10,5 %1. 1. 2026
Živorojeni6316.9619,3 · SI 8,02025
Umrli6621.2239,8 · SI 10,02025
Naravni prirast−3−4262−0,4 · SI −2,02025
Selitveni prirast s tujino2285193,3 · SI 4,02025
Selitveni prirast med občinami1702,5 · SI 0,02025
Skupni prirast3642572025
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev5,32,02025

Rojstva in smrti po letih

Rojstva in smrti po letihŽivorojeni 2018: 68, 2025: 63. Umrli 2018: 27, 2025: 66.20406080UmrliŽivorojeni
20182019202020212022202320242025

Živorojeni 2018: 68, 2025: 63. Umrli 2018: 27, 2025: 66.

Deli ta graf

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoKomenda 2018: 12,7, 2025: 5,3. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.−10,00,010,020,030,0KomendaSlovenija
20182019202020212022202320242025

Komenda 2018: 12,7, 2025: 5,3. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.

Deli ta graf

Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo

Povprečna starost, v primerjavi s SlovenijoKomenda 2019: 38,3, 2026: 40,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.38,040,042,044,046,0SlovenijaKomenda
20192020202120222023202420252026

Komenda 2019: 38,3, 2026: 40,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.

Deli ta graf

Vrtci, šole in študenti

KazalnikKomendaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Vrtci in enote29822025/26
Otroci v vrtcih30479.86845,0 · SI 37,52025/26
Osnovne šole in podružnice28212025/26
Učenci v osnovnih šolah744192.915110,0 · SI 90,52025/26
Dijaki (po prebivališču)36686.62454,1 · SI 40,72025/26
Študenti (po prebivališču)28085.99941,4 · SI 40,42025/26
Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo30,7 %26,6 %2025

Otroci v vrtcih in učenci po letih

Otroci v vrtcih in učenci po letihOtroci v vrtcih 2018: 353, 2025: 304. Učenci v osnovnih šolah 2018: 743, 2025: 744.200400600800Učenci v osnovnih šolahOtroci v vrtcih
20182019202020212022202320242025

Otroci v vrtcih 2018: 353, 2025: 304. Učenci v osnovnih šolah 2018: 743, 2025: 744.

Deli ta graf

Delo, plače in dohodek

Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Komendi je bila leta 2025 1611,29 €, kar je približno enako kot slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 4892 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 3290; indeks delovne migracije 151 pomeni, da več ljudi prihaja na delo v občino kot odhaja iz nje. Podjetij je 870 (2024), 128 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).

Plače po letihPlače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.1000 €1200 €1400 €1600 €1800 €Komenda 2023+Slovenija 2023+KomendaSlovenija
20162018202020222025

Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.

KazalnikKomendaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču)3290940.987486,6 · SI 441,62025
Delovna mesta v občini4892940.987723,6 · SI 441,62025
Zaposleni (po delovnem mestu)4506836.620666,5 · SI 392,62025
Samozaposleni (po delovnem mestu)386104.36857,1 · SI 49,02025
Indeks delovne migracije1511002025
Povprečna mesečna bruto plača2550,95 €2536,03 €2025
Povprečna mesečna neto plača1611,29 €1602,05 €2025
Neto dohodek na prebivalca (letno)15.166 €14.208 €2024
Mediana neto dohodka prebivalcev (letno)13.136 €12.455 €2024

Podjetja in turizem

KazalnikKomendaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število podjetij870234.446129,1 · SI 110,42024
Zaposleni in samozaposleni v podjetjih65811.008.213976,6 · SI 474,72024
Prihodek podjetij1.609.036 k€166.401.581 k€2024
Prihodi turistov21446.993.930317,1 · SI 3282,22025
Prenočitve turistov490017.843.311724,7 · SI 8373,82025
Prenočitve tujih turistov470313.358.792695,6 · SI 6269,22025

Število podjetij po letih

Število podjetij po letihŠtevilo podjetij 2017: 653, 2024: 870.600700800900Število podjetij
20172018201920202021202220232024

Število podjetij 2017: 653, 2024: 870.

Deli ta graf

Turistične prenočitve po letih

Turistične prenočitve po letihPrenočitve turistov 2018: 2812, 2025: 4900. Prenočitve tujih turistov 2018: 2452, 2025: 4703.0200040006000Prenočitve turistovPrenočitve tujih turistov
201820202021202220242025

Prenočitve turistov 2018: 2812, 2025: 4900. Prenočitve tujih turistov 2018: 2452, 2025: 4703.

Deli ta graf

Stanovanja

Ob popisu 2021 je bilo v Komendi 2057 stanovanj, s povprečno uporabno površino 109,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 4515 osebnih avtomobilov, 664 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).

KazalnikKomendaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Število stanovanj2057864.3232021
Stanovanj na 1.000 prebivalcev3194102021
Naseljena stanovanja1800698.7472021
Počitniška stanovanja018.4110,0 · SI 8,72021
Povprečna uporabna površina stanovanja109,4 m²83,3 m²2021

Avtomobili in odpadki

KazalnikKomendaSlovenijaNa 1.000 prebivalcevLeto
Osebni avtomobili45151.286.588667,8 · SI 603,82025
Nastali komunalni odpadki na prebivalca691 kg526 kg2024
Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca510 kg376 kg2024

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo

Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s SlovenijoKomenda 2018: 603,5, 2025: 667,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.550600650700KomendaSlovenija
20182019202020212022202320242025

Komenda 2018: 603,5, 2025: 667,8. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.

Deli ta graf

Kraj na zemljevidu

Okolica na Googlovem zemljevidu, s trgovinami, šolami in postajami. Središče je v težišču prodaj stavb v zadnjih dveh letih. © Google Zemljevid se naloži šele, ko ga odpreš: do takrat stran ne pošlje ničesar Googlu.
Posnetek iz zraka: Občina Komenda
Posnetek iz zraka iste točke. © Esri, Maxar, Earthstar Geographics

Cene nepremičnin v Komendi

Kaj stanejo stanovanja in hiše v Komendi, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.

Cene nepremičninCSV

Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.

Pogosta vprašanja

Koliko prebivalcev ima občina Komenda?

Občina Komenda je imela na dan 1. 1. 2026 6800 prebivalcev (SURS). Meri 24 km².

Kakšna je povprečna plača v Komendi?

Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Komendi 1611,29 € (bruto 2550,95 €), v Sloveniji 1602,05 €.

Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Komendi?

40,7 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 93,2.

Koliko šol in vrtcev je v Komendi?

V šolskem letu 2025/26 je bilo v Komendi 2 osnovnih šol s podružnicami in 744 učencev; vrtcev in enot je 2 s 304 otroki.

Koliko podjetij je v Komendi?

Leta 2024 je imelo sedež v Komendi 870 podjetij, ki so zaposlovala 6581 oseb in ustvarila 1609 mio € prihodkov.

Koliko turistov obišče občino Komenda?

Leta 2025 je bilo v Komendi 4900 turističnih prenočitev ob 2144 prihodih; tujih prenočitev je bilo 4703.

AI klepet

Vprašaj kar v slovenščini

AI klepet poišče odgovor v uradni evidenci in ga pokaže s tabelo, ki jo lahko preneseš, in s povezavo na zemljevid. Brezplačno, potrebna je le registracija.

Na primer: Koliko prebivalcev in kakšne plače ima občina Komenda?

Odpri AI klepet

AI klepet