Občina Jesenice v številkah

Na Jesenicah živi 21.769 prebivalcev (1. 1. 2026) na 76 km², torej 287 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,8 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 128 (−5,9 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Jesenice
Občina Jesenice je po številu prebivalstva ena izmed večjih občin v Republiki Sloveniji. Njeno središče so Jesenice, kjer živita okoli 2/3 prebivalcev občine, skupaj z okoliškimi urbanimi naselji, ki tvorijo sklenjeno poselitvno celoto, pa več kot 9/10.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 20.991, 2026: 21.769.
| Kazalnik | Jesenice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 21.769 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 11.186 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 10.583 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 76 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 287 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,8 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 172,9 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,7 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 23,7 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 18,8 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 206 | 16.961 | 9,4 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 223 | 21.223 | 10,2 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −17 | −4262 | −0,8 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −59 | 8519 | −2,7 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −52 | 0 | −2,4 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −128 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −5,9 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 193, 2025: 206. Umrli 2018: 219, 2025: 223.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Jesenice 2018: 11,2, 2025: −5,9. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Jesenice 2019: 43,9, 2026: 44,8. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Jesenice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 6 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 660 | 79.868 | 30,1 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 5 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 1839 | 192.915 | 84,0 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 754 | 86.624 | 34,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 582 | 85.999 | 26,6 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 15,8 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 685, 2025: 660. Učenci v osnovnih šolah 2018: 1765, 2025: 1839.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah na Jesenicah je bila leta 2025 1592,56 €, kar je približno enako kot slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 7179 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 9546; indeks delovne migracije 76 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 1520 (2024), 70 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Jesenice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 9546 | 940.987 | 436,0 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 7179 | 940.987 | 327,9 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 6567 | 836.620 | 299,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 612 | 104.368 | 28,0 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 76 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2524,59 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1592,56 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.288 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.126 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Jesenice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 1520 | 234.446 | 69,3 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 6763 | 1.008.213 | 308,2 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 1.251.967 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 19.550 | 6.993.930 | 892,9 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 40.603 | 17.843.311 | 1854,4 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 32.676 | 13.358.792 | 1492,4 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 1217, 2024: 1520.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 39.623, 2025: 40.603. Prenočitve tujih turistov 2018: 30.773, 2025: 32.676.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo na Jesenicah 8575 stanovanj, s povprečno uporabno površino 66,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 11.788 osebnih avtomobilov, 542 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Jesenice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 8575 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 396 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 7610 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 129 | 18.411 | 6,0 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 66,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Jesenice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 11.788 | 1.286.588 | 538,4 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 470 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 381 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Jesenice 2018: 501,2, 2025: 538,4. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin na Jesenicah
Kaj stanejo stanovanja in hiše na Jesenicah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Jesenice?
Občina Jesenice je imela na dan 1. 1. 2026 21.769 prebivalcev (SURS). Meri 76 km².
Kakšna je povprečna plača na Jesenicah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Jesenicah 1592,56 € (bruto 2524,59 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev na Jesenicah?
44,8 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 172,9.
Koliko šol in vrtcev je na Jesenicah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo na Jesenicah 5 osnovnih šol s podružnicami in 1839 učencev; vrtcev in enot je 6 s 660 otroki.
Koliko podjetij je na Jesenicah?
Leta 2024 je imelo sedež na Jesenicah 1520 podjetij, ki so zaposlovala 6763 oseb in ustvarila 1252 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Jesenice?
Leta 2025 je bilo na Jesenicah 40.603 turističnih prenočitev ob 19.550 prihodih; tujih prenočitev je bilo 32.676.