Občina Hrastnik v številkah

V Hrastniku živi 8755 prebivalcev (1. 1. 2026) na 59 km², torej 150 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 48,1 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 69 (−7,8 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Hrastnik
Občina Hrastnik je ena izmed občin v Republiki Sloveniji z okoli 8.800 prebivalci (2025) in središčem v mestu Hrastnik. Na zahodu meji na občino Trbovlje, na jugu na Radeče, na vzhodu na Laško, ter na severu na Žalec. Občina obsega del Zasavja na obeh bregovih Save. Meri 58,6 km² in ima 19 naselij. V zadnjih 100 letih je prebivalstvo v njej stalno naraščalo. Gozdovi pokrivajo skoraj tri petine občine. Večina aktivnega prebivalstva je zaposlenega v industriji in rudarstvu. Skozi občino peljeta ob Savi dvotirna železniška proga, ki povezuje Ljubljano in Celje in državna cesta številka 108, Ljubljana - Zidani Most, na vzhod pa je speljana cesta od križišča v Hrastniku preko Dola proti Rimskim Toplicam.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 9154, 2026: 8755.
| Kazalnik | Hrastnik | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 8755 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 4390 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 4365 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 59 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 150 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 48,1 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 243,5 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 11,5 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 27,9 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 8,5 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 48 | 16.961 | 5,4 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 119 | 21.223 | 13,5 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −71 | −4262 | −8,0 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 38 | 8519 | 4,3 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −36 | 0 | −4,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −69 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −7,8 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 73, 2025: 48. Umrli 2018: 128, 2025: 119.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Hrastnik 2018: −3,3, 2025: −7,8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Hrastnik 2019: 46,2, 2026: 48,1. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Hrastnik | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 3 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 216 | 79.868 | 24,5 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 3 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 671 | 192.915 | 76,1 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 305 | 86.624 | 34,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 265 | 85.999 | 30,0 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 18,4 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 290, 2025: 216. Učenci v osnovnih šolah 2018: 668, 2025: 671.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Hrastniku je bila leta 2025 1487,46 €, kar je 7 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 2376 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 3588; indeks delovne migracije 66 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 537 (2024), 61 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Hrastnik | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 3588 | 940.987 | 406,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 2376 | 940.987 | 269,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 2135 | 836.620 | 242,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 241 | 104.368 | 27,3 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 66 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2337,93 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1487,46 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.681 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.640 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Hrastnik | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 537 | 234.446 | 60,1 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 2316 | 1.008.213 | 259,1 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 212.861 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 404 | 6.993.930 | 45,8 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 955 | 17.843.311 | 108,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 519 | 13.358.792 | 58,8 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 476, 2024: 537.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 1180, 2025: 955. Prenočitve tujih turistov 2018: 909, 2025: 519.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Hrastniku 4162 stanovanj, s povprečno uporabno površino 67,2 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 4981 osebnih avtomobilov, 569 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Hrastnik | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 4162 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 459 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 3426 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 76 | 18.411 | 8,4 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 67,2 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Hrastnik | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 4981 | 1.286.588 | 564,7 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 461 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 335 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Hrastnik 2018: 508,1, 2025: 564,7. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Hrastniku
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Hrastniku, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Hrastnik?
Občina Hrastnik je imela na dan 1. 1. 2026 8755 prebivalcev (SURS). Meri 59 km².
Kakšna je povprečna plača v Hrastniku?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Hrastniku 1487,46 € (bruto 2337,93 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Hrastniku?
48,1 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 243,5.
Koliko šol in vrtcev je v Hrastniku?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Hrastniku 3 osnovnih šol s podružnicami in 671 učencev; vrtcev in enot je 3 s 216 otroki.
Koliko podjetij je v Hrastniku?
Leta 2024 je imelo sedež v Hrastniku 537 podjetij, ki so zaposlovala 2316 oseb in ustvarila 213 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Hrastnik?
Leta 2025 je bilo v Hrastniku 955 turističnih prenočitev ob 404 prihodih; tujih prenočitev je bilo 519.