Občina Gornji Petrovci v številkah
V Gornjih Petrovcih živi 1918 prebivalcev (1. 1. 2026) na 67 km², torej 29 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 50,0 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 44 (−22,7 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Gornji Petrovci
Občina Gornji Petrovci je ena od občin v Republiki Sloveniji na goričkem delu Prekmurja.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 1985, 2026: 1918.
| Kazalnik | Gornji Petrovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 1918 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 969 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 949 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 67 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 29 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 50,0 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 290,3 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 10,8 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 31,3 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 2,6 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 6 | 16.961 | 3,1 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 22 | 21.223 | 11,2 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −16 | −4262 | −8,1 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 5 | 8519 | 2,5 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −33 | 0 | −16,8 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −44 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −22,7 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 13, 2025: 6. Umrli 2018: 27, 2025: 22.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Gornji Petrovci 2018: −14,1, 2025: −22,7. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Gornji Petrovci 2019: 47,7, 2026: 50. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Gornji Petrovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 47 | 79.868 | 23,9 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 137 | 192.915 | 69,8 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 53 | 86.624 | 27,0 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 34 | 85.999 | 17,3 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 15,2 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 57, 2025: 47. Učenci v osnovnih šolah 2018: 124, 2025: 137.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Gornjih Petrovcih je bila leta 2025 1393,30 €, kar je 13 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 268 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 661; indeks delovne migracije 35 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 121 (2024), 63 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Gornji Petrovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 661 | 940.987 | 336,6 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 268 | 940.987 | 136,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 180 | 836.620 | 91,6 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 88 | 104.368 | 44,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 35 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2158,36 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1393,30 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 11.793 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.155 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Gornji Petrovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 121 | 234.446 | 60,4 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 212 | 1.008.213 | 105,9 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 9929 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 1211 | 6.993.930 | 616,6 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 2377 | 17.843.311 | 1210,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 1082 | 13.358.792 | 550,9 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 115, 2024: 121.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 357, 2025: 2377. Prenočitve tujih turistov 2018: 257, 2025: 1082.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Gornjih Petrovcih 1104 stanovanj, s povprečno uporabno površino 86,9 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1270 osebnih avtomobilov, 662 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Gornji Petrovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1104 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 541 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 723 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 56 | 18.411 | 27,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 86,9 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Gornji Petrovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1270 | 1.286.588 | 646,6 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 296 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 213 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Gornji Petrovci 2018: 576,5, 2025: 646,6. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Gornjih Petrovcih
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Gornjih Petrovcih, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Gornji Petrovci?
Občina Gornji Petrovci je imela na dan 1. 1. 2026 1918 prebivalcev (SURS). Meri 67 km².
Kakšna je povprečna plača v Gornjih Petrovcih?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Gornjih Petrovcih 1393,30 € (bruto 2158,36 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Gornjih Petrovcih?
50,0 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 290,3.
Koliko šol in vrtcev je v Gornjih Petrovcih?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Gornjih Petrovcih 1 osnovnih šol s podružnicami in 137 učencev; vrtcev in enot je 1 s 47 otroki.
Koliko podjetij je v Gornjih Petrovcih?
Leta 2024 je imelo sedež v Gornjih Petrovcih 121 podjetij, ki so zaposlovala 212 oseb in ustvarila 10 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Gornji Petrovci?
Leta 2025 je bilo v Gornjih Petrovcih 2377 turističnih prenočitev ob 1211 prihodih; tujih prenočitev je bilo 1082.