Občina Gornji Grad v številkah

V Gornjem Gradu živi 2534 prebivalcev (1. 1. 2026) na 90 km², torej 28 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 47,9 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 17 (−6,7 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Gornji Grad
Občina Gornji Grad je ena od občin v Republiki Sloveniji. Središče občine je kraj Gornji Grad.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 2511, 2026: 2534.
| Kazalnik | Gornji Grad | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 2534 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1283 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1251 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 90 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 28 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 47,9 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 221,0 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,0 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 28,7 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 2,9 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 22 | 16.961 | 8,6 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 104 | 21.223 | 40,8 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −82 | −4262 | −32,2 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 3 | 8519 | 1,2 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 62 | 0 | 24,3 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −17 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −6,7 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 19, 2025: 22. Umrli 2018: 72, 2025: 104.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Gornji Grad 2018: −12,6, 2025: −6,7. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Gornji Grad 2019: 46,4, 2026: 47,9. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Gornji Grad | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 2 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 77 | 79.868 | 30,2 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 3 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 200 | 192.915 | 78,5 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 114 | 86.624 | 44,7 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 61 | 85.999 | 23,9 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 18,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 82, 2025: 77. Učenci v osnovnih šolah 2018: 208, 2025: 200.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Gornjem Gradu je bila leta 2025 1288,14 €, kar je 20 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 558 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1068; indeks delovne migracije 45 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 219 (2024), 86 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Gornji Grad | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1068 | 940.987 | 419,0 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 558 | 940.987 | 218,9 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 331 | 836.620 | 129,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 227 | 104.368 | 89,1 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 45 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 1972,16 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1288,14 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.200 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 11.807 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Gornji Grad | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 219 | 234.446 | 84,4 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 407 | 1.008.213 | 156,8 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 31.494 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 1080 | 6.993.930 | 423,7 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 2546 | 17.843.311 | 998,8 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 2173 | 13.358.792 | 852,5 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 185, 2024: 219.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 2894, 2025: 2546. Prenočitve tujih turistov 2018: 2530, 2025: 2173.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Gornjem Gradu 953 stanovanj, s povprečno uporabno površino 107,1 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 1501 osebnih avtomobilov, 592 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Gornji Grad | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 953 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 384 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 737 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 51 | 18.411 | 20,6 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 107,1 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Gornji Grad | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 1501 | 1.286.588 | 588,9 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 497 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 445 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Gornji Grad 2018: 541,6, 2025: 588,9. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Gornjem Gradu
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Gornjem Gradu, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Gornji Grad?
Občina Gornji Grad je imela na dan 1. 1. 2026 2534 prebivalcev (SURS). Meri 90 km².
Kakšna je povprečna plača v Gornjem Gradu?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Gornjem Gradu 1288,14 € (bruto 1972,16 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Gornjem Gradu?
47,9 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 221,0.
Koliko šol in vrtcev je v Gornjem Gradu?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Gornjem Gradu 3 osnovnih šol s podružnicami in 200 učencev; vrtcev in enot je 2 s 77 otroki.
Koliko podjetij je v Gornjem Gradu?
Leta 2024 je imelo sedež v Gornjem Gradu 219 podjetij, ki so zaposlovala 407 oseb in ustvarila 31 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Gornji Grad?
Leta 2025 je bilo v Gornjem Gradu 2546 turističnih prenočitev ob 1080 prihodih; tujih prenočitev je bilo 2173.