Občina Gorišnica v številkah

V Gorišnici živi 4212 prebivalcev (1. 1. 2026) na 29 km², torej 145 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,3 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 1 (−0,2 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Gorišnica
Občina Gorišnica je ena od občin v Republiki Sloveniji.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 4069, 2026: 4212.
| Kazalnik | Gorišnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 4212 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 2202 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 2010 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 29 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 145 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,3 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 144,8 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,6 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 21,2 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 5,7 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 28 | 16.961 | 6,6 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 46 | 21.223 | 10,9 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −18 | −4262 | −4,3 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −3 | 8519 | −0,7 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | 20 | 0 | 4,7 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −1 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −0,2 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 31, 2025: 28. Umrli 2018: 50, 2025: 46.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Gorišnica 2018: 10,9, 2025: −0,2. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Gorišnica 2019: 42,8, 2026: 44,3. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Gorišnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 158 | 79.868 | 37,5 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 434 | 192.915 | 103,0 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 167 | 86.624 | 39,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 154 | 85.999 | 36,6 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 20,0 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 176, 2025: 158. Učenci v osnovnih šolah 2018: 352, 2025: 434.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Gorišnici je bila leta 2025 1283,40 €, kar je 20 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 978 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1931; indeks delovne migracije 50 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 313 (2024), 74 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Gorišnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1931 | 940.987 | 458,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 978 | 940.987 | 232,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 785 | 836.620 | 186,3 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 193 | 104.368 | 45,8 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 50 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 1991,61 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1283,40 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 13.309 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 11.986 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Gorišnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 313 | 234.446 | 74,7 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 1023 | 1.008.213 | 244,3 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 110.061 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 256, 2024: 313.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Gorišnici 1435 stanovanj, s povprečno uporabno površino 99,7 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2583 osebnih avtomobilov, 613 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Gorišnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1435 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 345 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1196 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 8 | 18.411 | 1,9 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 99,7 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Gorišnica | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2583 | 1.286.588 | 613,1 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 403 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 311 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Gorišnica 2018: 550,1, 2025: 613,1. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Gorišnici
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Gorišnici, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Gorišnica?
Občina Gorišnica je imela na dan 1. 1. 2026 4212 prebivalcev (SURS). Meri 29 km².
Kakšna je povprečna plača v Gorišnici?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Gorišnici 1283,40 € (bruto 1991,61 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Gorišnici?
44,3 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 144,8.
Koliko šol in vrtcev je v Gorišnici?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Gorišnici 1 osnovnih šol s podružnicami in 434 učencev; vrtcev in enot je 1 s 158 otroki.
Koliko podjetij je v Gorišnici?
Leta 2024 je imelo sedež v Gorišnici 313 podjetij, ki so zaposlovala 1023 oseb in ustvarila 110 mio € prihodkov.