Občina Domžale v številkah

V Domžalah živi 38.326 prebivalcev (1. 1. 2026) na 72 km², torej 530 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 42,5 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 136 (3,6 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Domžale
Občina Domžale je po številu prebivalcev sedma največja občina v Republiki Sloveniji s središčem v mestu Domžale, ki pa imajo le dobro tretjino prebivalstva istoimenske občine.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 36.264, 2026: 38.326.
| Kazalnik | Domžale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 38.326 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 19.137 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 19.189 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 72 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 530 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 42,5 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 120,1 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 15,9 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 19,1 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 10,0 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 373 | 16.961 | 9,8 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 322 | 21.223 | 8,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 51 | −4262 | 1,3 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 167 | 8519 | 4,4 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −82 | 0 | −2,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 136 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 3,6 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 383, 2025: 373. Umrli 2018: 226, 2025: 322.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Domžale 2018: 16,3, 2025: 3,6. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Domžale 2019: 41,3, 2026: 42,5. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Domžale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 17 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 1566 | 79.868 | 41,0 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 9 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 4082 | 192.915 | 106,9 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 1702 | 86.624 | 44,6 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 1536 | 85.999 | 40,2 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 30,5 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 1760, 2025: 1566. Učenci v osnovnih šolah 2018: 3949, 2025: 4082.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Domžalah je bila leta 2025 1463,78 €, kar je 9 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 12.492 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 17.774; indeks delovne migracije 70 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 4741 (2024), 124 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Domžale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 17.774 | 940.987 | 465,4 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 12.492 | 940.987 | 327,1 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 10.494 | 836.620 | 274,8 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 1998 | 104.368 | 52,3 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 70 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2285,32 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1463,78 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 15.429 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 13.334 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Domžale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 4741 | 234.446 | 125,4 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 13.596 | 1.008.213 | 359,5 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 1.843.608 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 29.708 | 6.993.930 | 777,9 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 52.904 | 17.843.311 | 1385,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 49.956 | 13.358.792 | 1308,1 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 3869, 2024: 4741.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 40.816, 2025: 52.904. Prenočitve tujih turistov 2018: 38.006, 2025: 49.956.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Domžalah 12.824 stanovanj, s povprečno uporabno površino 94,1 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 22.346 osebnih avtomobilov, 583 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Domžale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 12.824 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 350 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 11.275 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 43 | 18.411 | 1,2 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 94,1 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Domžale | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 22.346 | 1.286.588 | 585,1 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 501 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 387 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Domžale 2018: 552,2, 2025: 585,1. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Domžalah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Domžalah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Domžale?
Občina Domžale je imela na dan 1. 1. 2026 38.326 prebivalcev (SURS). Meri 72 km².
Kakšna je povprečna plača v Domžalah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Domžalah 1463,78 € (bruto 2285,32 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Domžalah?
42,5 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 120,1.
Koliko šol in vrtcev je v Domžalah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Domžalah 9 osnovnih šol s podružnicami in 4082 učencev; vrtcev in enot je 17 s 1566 otroki.
Koliko podjetij je v Domžalah?
Leta 2024 je imelo sedež v Domžalah 4741 podjetij, ki so zaposlovala 13.596 oseb in ustvarila 1844 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Domžale?
Leta 2025 je bilo v Domžalah 52.904 turističnih prenočitev ob 29.708 prihodih; tujih prenočitev je bilo 49.956.