Občina Dolenjske Toplice v številkah

V Dolenjskih Toplicah živi 3666 prebivalcev (1. 1. 2026) na 110 km², torej 33 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,0 let, pod slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 13 (−3,5 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Dolenjske Toplice
Občina Dolenjske Toplice je ena od občin v Republiki Sloveniji z nekaj nad 3.500 prebivalci (2020) s središčem v Dolenjskih toplicah. Leži v plitvi dolini Sušice med gozdnatim gričevjem na nadmorski višini 179 metrov. Nad Dolenjskimi Toplicami se dviguje 268 m visok Cvinger. Ime je nemškega izvora - Zwinger, kar pomeni ograda. Hrib je izrazito kraške narave in je poln vrtač.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 3489, 2026: 3666.
| Kazalnik | Dolenjske Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 3666 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1876 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1790 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 110 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 33 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,0 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 143,3 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 14,9 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 21,4 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 8,3 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 25 | 16.961 | 6,8 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 22 | 21.223 | 6,0 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 3 | −4262 | 0,8 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 15 | 8519 | 4,1 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −31 | 0 | −8,4 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −13 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −3,5 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 28, 2025: 25. Umrli 2018: 22, 2025: 22.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Dolenjske Toplice 2018: 15,3, 2025: −3,5. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Dolenjske Toplice 2019: 42,6, 2026: 44. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Dolenjske Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 1 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 127 | 79.868 | 34,5 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 1 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 359 | 192.915 | 97,6 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 167 | 86.624 | 45,4 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 156 | 85.999 | 42,4 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 25,7 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 166, 2025: 127. Učenci v osnovnih šolah 2018: 347, 2025: 359.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Dolenjskih Toplicah je bila leta 2025 1418,13 €, kar je 11 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 768 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1674; indeks delovne migracije 46 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 289 (2024), 79 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Dolenjske Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1674 | 940.987 | 454,9 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 768 | 940.987 | 208,7 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 615 | 836.620 | 167,1 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 153 | 104.368 | 41,6 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 46 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2201,82 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1418,13 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.327 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.503 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Dolenjske Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 289 | 234.446 | 79,9 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 603 | 1.008.213 | 166,7 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 48.094 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 26.983 | 6.993.930 | 7332,3 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 129.288 | 17.843.311 | 35.132,6 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 30.126 | 13.358.792 | 8186,4 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 251, 2024: 289.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 138.609, 2025: 129.288. Prenočitve tujih turistov 2018: 37.212, 2025: 30.126.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Dolenjskih Toplicah 1468 stanovanj, s povprečno uporabno površino 95,4 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2367 osebnih avtomobilov, 646 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Dolenjske Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1468 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 409 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1109 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 75 | 18.411 | 20,9 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 95,4 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Dolenjske Toplice | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2367 | 1.286.588 | 643,2 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 419 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 352 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Dolenjske Toplice 2018: 590, 2025: 643,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Dolenjskih Toplicah
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Dolenjskih Toplicah, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Dolenjske Toplice?
Občina Dolenjske Toplice je imela na dan 1. 1. 2026 3666 prebivalcev (SURS). Meri 110 km².
Kakšna je povprečna plača v Dolenjskih Toplicah?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Dolenjskih Toplicah 1418,13 € (bruto 2201,82 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Dolenjskih Toplicah?
44,0 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 143,3.
Koliko šol in vrtcev je v Dolenjskih Toplicah?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Dolenjskih Toplicah 1 osnovnih šol s podružnicami in 359 učencev; vrtcev in enot je 1 s 127 otroki.
Koliko podjetij je v Dolenjskih Toplicah?
Leta 2024 je imelo sedež v Dolenjskih Toplicah 289 podjetij, ki so zaposlovala 603 oseb in ustvarila 48 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Dolenjske Toplice?
Leta 2025 je bilo v Dolenjskih Toplicah 129.288 turističnih prenočitev ob 26.983 prihodih; tujih prenočitev je bilo 30.126.