Občina Črenšovci v številkah
V Črenšovcih živi 3870 prebivalcev (1. 1. 2026) na 34 km², torej 115 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 45,7 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev zmanjšalo za 31 (−8,0 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Črenšovci
Občina Črenšovci je ena izmed občin v Republiki Sloveniji, ki leži na skrajnem severovzhodnem delu Slovenije in južnem delu Prekmurja na levem bregu reke Mure, na predelu Dolinskega. Razprostira se na 34 km2 površine in poleg Črenšovcev vključuje še naselja Trnje, Žižki ter Gornjo, Srednjo in Dolnjo Bistrico. Vsa naselja so bila v preteklosti do danes tesno povezana zgodovinsko, kulturno, duhovno, gospodarsko in politično. Po podatkih iz leta 2022 ima občina 3.968 prebivalcev, ki zaradi zaposlitve ali šolanja dnevno migrirajo v okoliške in tudi daljne kraje. Center občinskega središča je v Črenšovcih, kjer se nahajajo občinska uprava, pošta, zdravstvena postaja, lekarna, župnijska cerkev, osnovna šola s športnimi objekti, vrtec, kulturni dom, gasilski dom, obrtno industrijska cona, samopostrežna trgovina in več gostinskih objektov. V občini sta dve osnovni šoli in dva vrtca. Vsako naselje pa ima tudi svoj gasilski dom in nekaj drugih infrastrukturnih objektov.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 3949, 2026: 3870.
| Kazalnik | Črenšovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 3870 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 1940 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 1930 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 34 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 115 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 45,7 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 182,2 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,8 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 25,1 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 2,0 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 29 | 16.961 | 7,4 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 29 | 21.223 | 7,4 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | 0 | −4262 | 0,0 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | −4 | 8519 | −1,0 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −27 | 0 | −6,9 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | −31 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | −8,0 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 31, 2025: 29. Umrli 2018: 24, 2025: 29.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Črenšovci 2018: 5,8, 2025: −8. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Črenšovci 2019: 43, 2026: 45,7. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Črenšovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 2 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 144 | 79.868 | 36,9 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 2 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 324 | 192.915 | 83,1 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 157 | 86.624 | 40,3 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 116 | 85.999 | 29,8 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 18,0 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 148, 2025: 144. Učenci v osnovnih šolah 2018: 346, 2025: 324.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Črenšovcih je bila leta 2025 1481,66 €, kar je 8 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 624 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 1577; indeks delovne migracije 38 pomeni, da več ljudi hodi na delo iz občine kot vanjo. Podjetij je 245 (2024), 63 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Črenšovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 1577 | 940.987 | 404,5 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 624 | 940.987 | 160,0 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 483 | 836.620 | 123,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 142 | 104.368 | 36,4 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 38 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2333,43 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1481,66 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 12.452 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 10.700 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Črenšovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 245 | 234.446 | 62,4 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 631 | 1.008.213 | 160,6 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 47.783 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 174 | 5.868.138 | 43,7 · SI 2784,8 | 2022 |
| Prenočitve turistov | 756 | 15.581.856 | 189,9 · SI 7394,6 | 2022 |
| Prenočitve tujih turistov | 315 | 10.075.084 | 79,1 · SI 4781,3 | 2022 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 228, 2024: 245.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2019: 270, 2022: 756. Prenočitve tujih turistov 2019: 152, 2022: 315.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Črenšovcih 1483 stanovanj, s povprečno uporabno površino 105,7 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 2340 osebnih avtomobilov, 605 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Črenšovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 1483 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 373 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 1166 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 14 | 18.411 | 3,5 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 105,7 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Črenšovci | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 2340 | 1.286.588 | 600,2 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 384 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 250 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Črenšovci 2018: 527,5, 2025: 600,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Črenšovcih
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Črenšovcih, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Črenšovci?
Občina Črenšovci je imela na dan 1. 1. 2026 3870 prebivalcev (SURS). Meri 34 km².
Kakšna je povprečna plača v Črenšovcih?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Črenšovcih 1481,66 € (bruto 2333,43 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Črenšovcih?
45,7 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 182,2.
Koliko šol in vrtcev je v Črenšovcih?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Črenšovcih 2 osnovnih šol s podružnicami in 324 učencev; vrtcev in enot je 2 s 144 otroki.
Koliko podjetij je v Črenšovcih?
Leta 2024 je imelo sedež v Črenšovcih 245 podjetij, ki so zaposlovala 631 oseb in ustvarila 48 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Črenšovci?
Leta 2022 je bilo v Črenšovcih 756 turističnih prenočitev ob 174 prihodih; tujih prenočitev je bilo 315.