Občina Celje v številkah

V Celju živita 49.802 prebivalca (1. 1. 2026) na 95 km², torej 525 prebivalcev na km² (Slovenija: 105). Povprečna starost je 44,9 let, nad slovenskim povprečjem 44,6. V letu 2025 se je število prebivalcev povečalo za 171 (3,4 na 1.000 prebivalcev; Slovenija 2,0).
O občini Celje
Mestna občina Celje [cêlje] je ena od dvanajstih mestnih občin v Republiki Sloveniji s središčem v Celju. Na severu meji na občino Vojnik, na vzhodu na občino Šentjur, na jugovzhodu na občino Štore, na jugu na občino Laško, na zahodu na občino Žalec, na severozahodu pa na občino Dobrna.
Prebivalstvo
Število prebivalcev 2019: 49.473, 2026: 49.802.
| Kazalnik | Celje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število prebivalcev | 49.802 | 2.135.107 | 1. 1. 2026 | |
| Moški | 25.079 | 1.074.630 | 1. 1. 2026 | |
| Ženske | 24.723 | 1.060.477 | 1. 1. 2026 | |
| Površina | 95 km² | 20.271 km² | 1. 1. 2026 | |
| Gostota naseljenosti | 525 /km² | 105 /km² | 1. 1. 2026 | |
| Povprečna starost | 44,9 | 44,6 | 1. 1. 2026 | |
| Indeks staranja | 163,7 | 158,6 | 1. 1. 2026 | |
| Delež mlajših od 15 let | 13,7 % | 14,2 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež starejših od 65 let | 22,5 % | 22,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Delež tujih državljanov | 17,3 % | 10,5 % | 1. 1. 2026 | |
| Živorojeni | 410 | 16.961 | 8,3 · SI 8,0 | 2025 |
| Umrli | 447 | 21.223 | 9,0 · SI 10,0 | 2025 |
| Naravni prirast | −37 | −4262 | −0,7 · SI −2,0 | 2025 |
| Selitveni prirast s tujino | 363 | 8519 | 7,3 · SI 4,0 | 2025 |
| Selitveni prirast med občinami | −155 | 0 | −3,1 · SI 0,0 | 2025 |
| Skupni prirast | 171 | 4257 | 2025 | |
| Skupni prirast na 1.000 prebivalcev | 3,4 | 2,0 | 2025 |
Rojstva in smrti po letih
Živorojeni 2018: 431, 2025: 410. Umrli 2018: 458, 2025: 447.
Skupni prirast na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Celje 2018: 1,9, 2025: 3,4. Slovenija 2018: 6,8, 2025: 2.
Povprečna starost, v primerjavi s Slovenijo
Celje 2019: 44,1, 2026: 44,9. Slovenija 2019: 43,4, 2026: 44,6.
Vrtci, šole in študenti
| Kazalnik | Celje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Vrtci in enote | 18 | 982 | 2025/26 | |
| Otroci v vrtcih | 1695 | 79.868 | 34,2 · SI 37,5 | 2025/26 |
| Osnovne šole in podružnice | 11 | 821 | 2025/26 | |
| Učenci v osnovnih šolah | 4246 | 192.915 | 85,6 · SI 90,5 | 2025/26 |
| Dijaki (po prebivališču) | 1871 | 86.624 | 37,7 · SI 40,7 | 2025/26 |
| Študenti (po prebivališču) | 1704 | 85.999 | 34,3 · SI 40,4 | 2025/26 |
| Delež odraslih z višjo ali visoko izobrazbo | 27,9 % | 26,6 % | 2025 |
Otroci v vrtcih in učenci po letih
Otroci v vrtcih 2018: 1951, 2025: 1695. Učenci v osnovnih šolah 2018: 4187, 2025: 4246.
Delo, plače in dohodek
Povprečna neto plača na zaposlenega v podjetjih in ustanovah v Celju je bila leta 2025 1554,18 €, kar je 3 % pod slovensko povprečje 1602,05 €. V občini je 32.201 delovnih mest, delovno aktivnih prebivalcev pa 23.042; indeks delovne migracije 144 pomeni, da več ljudi prihaja na delo v občino kot odhaja iz nje. Podjetij je 6290 (2024), 126 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 110).
Plače do leta 2023 po prejšnji metodologiji (vse osebe, ki prejemajo plačo), od leta 2023 po sedanji (pravne osebe). Obe časovni vrsti sta prikazani ločeno.
| Kazalnik | Celje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Delovno aktivni prebivalci (po prebivališču) | 23.042 | 940.987 | 464,3 · SI 441,6 | 2025 |
| Delovna mesta v občini | 32.201 | 940.987 | 648,8 · SI 441,6 | 2025 |
| Zaposleni (po delovnem mestu) | 30.019 | 836.620 | 604,9 · SI 392,6 | 2025 |
| Samozaposleni (po delovnem mestu) | 2182 | 104.368 | 44,0 · SI 49,0 | 2025 |
| Indeks delovne migracije | 144 | 100 | 2025 | |
| Povprečna mesečna bruto plača | 2448,39 € | 2536,03 € | 2025 | |
| Povprečna mesečna neto plača | 1554,18 € | 1602,05 € | 2025 | |
| Neto dohodek na prebivalca (letno) | 14.006 € | 14.208 € | 2024 | |
| Mediana neto dohodka prebivalcev (letno) | 12.577 € | 12.455 € | 2024 |
Podjetja in turizem
| Kazalnik | Celje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število podjetij | 6290 | 234.446 | 127,6 · SI 110,4 | 2024 |
| Zaposleni in samozaposleni v podjetjih | 33.976 | 1.008.213 | 689,3 · SI 474,7 | 2024 |
| Prihodek podjetij | 5.655.407 k€ | 166.401.581 k€ | 2024 | |
| Prihodi turistov | 33.902 | 6.993.930 | 683,1 · SI 3282,2 | 2025 |
| Prenočitve turistov | 62.149 | 17.843.311 | 1252,3 · SI 8373,8 | 2025 |
| Prenočitve tujih turistov | 47.967 | 13.358.792 | 966,5 · SI 6269,2 | 2025 |
Število podjetij po letih
Število podjetij 2017: 5300, 2024: 6290.
Turistične prenočitve po letih
Prenočitve turistov 2018: 64.096, 2025: 62.149. Prenočitve tujih turistov 2018: 46.584, 2025: 47.967.
Stanovanja
Ob popisu 2021 je bilo v Celju 21.321 stanovanj, s povprečno uporabno površino 70,1 m² (Slovenija 83,3 m²). Registriranih je 29.240 osebnih avtomobilov, 587 na 1.000 prebivalcev (Slovenija 603).
| Kazalnik | Celje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Število stanovanj | 21.321 | 864.323 | 2021 | |
| Stanovanj na 1.000 prebivalcev | 435 | 410 | 2021 | |
| Naseljena stanovanja | 18.116 | 698.747 | 2021 | |
| Počitniška stanovanja | 103 | 18.411 | 2,1 · SI 8,7 | 2021 |
| Povprečna uporabna površina stanovanja | 70,1 m² | 83,3 m² | 2021 |
Avtomobili in odpadki
| Kazalnik | Celje | Slovenija | Na 1.000 prebivalcev | Leto |
|---|---|---|---|---|
| Osebni avtomobili | 29.240 | 1.286.588 | 589,2 · SI 603,8 | 2025 |
| Nastali komunalni odpadki na prebivalca | 616 kg | 526 kg | 2024 | |
| Komunalni odpadki, zbrani z javnim odvozom, na prebivalca | 474 kg | 376 kg | 2024 |
Osebni avtomobili na 1.000 prebivalcev, v primerjavi s Slovenijo
Celje 2018: 526,1, 2025: 589,2. Slovenija 2018: 557,5, 2025: 603,8.
Kraj na zemljevidu
Cene nepremičnin v Celju
Kaj stanejo stanovanja in hiše v Celju, kakšne so najemnine in koliko se gradi, je na straneh cene nepremičnin, najemnine in na interaktivnem zemljevidu.
Vir: Statistični urad Republike Slovenije (SURS), podatkovna baza SiStat, tabele 05E1022S, 05C4010S, 05C4008S, 05I1002S, 05I3002S, 05G2014S, 0952570S, 0952752S, 0953236S, 0955069S, 0775365S, 0775341S, 0772750S, 0701024S, 0772615S, 0883206S, 1418807S, 2164525S, 0861101S, 2222105S, 2700020S. Licenca CC BY 4.0. Vsaka vrstica nosi leto oziroma datum, za katerega podatek velja; polletni podatki o prebivalstvu so stanje na dan 1. januarja oziroma 1. julija.
Pogosta vprašanja
Koliko prebivalcev ima občina Celje?
Občina Celje je imela na dan 1. 1. 2026 49.802 prebivalcev (SURS). Meri 95 km².
Kakšna je povprečna plača v Celju?
Leta 2025 je bila povprečna mesečna neto plača na zaposlenega pri pravnih osebah v Celju 1554,18 € (bruto 2448,39 €), v Sloveniji 1602,05 €.
Kakšna je povprečna starost prebivalcev v Celju?
44,9 let (1. 1. 2026); slovensko povprečje je 44,6 let. Indeks staranja je 163,7.
Koliko šol in vrtcev je v Celju?
V šolskem letu 2025/26 je bilo v Celju 11 osnovnih šol s podružnicami in 4246 učencev; vrtcev in enot je 18 s 1695 otroki.
Koliko podjetij je v Celju?
Leta 2024 je imelo sedež v Celju 6290 podjetij, ki so zaposlovala 33.976 oseb in ustvarila 5655 mio € prihodkov.
Koliko turistov obišče občino Celje?
Leta 2025 je bilo v Celju 62.149 turističnih prenočitev ob 33.902 prihodih; tujih prenočitev je bilo 47.967.